Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Metody realizowania zdjęć lotniczych

Mało kto nie zachwycał się w trakcie oglądania filmu z kadrami z powietrza. Widoki na całe horyzonty nadciągających wojsk lub trudnych do okiełznania przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, lecz poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania - powietrzne spoty to też kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.
Powstają następne spoty promujące województwa, w których korzysta się z materiałów firm filmujących i fotografujących z powietrza Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne mają wmontowane sprzęty cyfrowe do relacjonowania momentów z powietrza. Koszt usług „powietrzno-filmowych” zależy przede wszystkim od kamery lub aparatu (jakości lustrzanki), uwarunkowań miejskich, rodzaju ujęć (w ruchu – statyczne). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, a także kwestia transportu sprzętu na miejsce kręcenia.

Może zainteresują ciebie także

Jak wykonuje się zdjęcia z lotu ptaka?

zdjęcia
Fotografie z powietrza można wykonać nie tylko z samolotu czy śmigłowca. Firmy fotograficzne mają na to dużo innych metod. Częstokroć ekonomiczniejszych i sprawdzających się lepiej w konkretnych momentach niż aeroplan czy też helikopter. Jako przykład mogę podać wszelakie różne imprezy masowe gdzie świetnie sprawdza się balon helowy który to bez żadnego problemu potrafi przez kilka godzin unosić się w jednym miejscu i realizować zdjęcia z góry za pomocą umieszczonego pod nim aparatu cyfrowego.


zdjęcie
Przyrządem takim może być na przykład motolotnia, sterowiec czy balon co jest tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, iż balonu nie dotyczy zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu wykorzystany przy fotografowaniu miast lub miejsc nie dostępnych dla płatowca. Balonem możemy wykonywać fotografie z wysokości 5-150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny umieszczony pod balonem helowym sterowany jest zdalnie i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem . Wykonywane za pomocą balonu fotografie z powodzeniem da się łączyć i tworzyć panoramy. Taka sesja zdjęciowa za pomocą balonu helowego lub latawca może trwać w jednym i tym samym miejscu do kilku godzin, wobec tego jest to kapitalna metoda do fotografowania wszelkich imprez typu masowego.

Dron z kamerą
Najważniejszym czynnikiem, bez którego filmowanie spełzłoby na niczym, jest pewność co do legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej - jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Więcej: Dlatego też wykonywanie sesji nad dużymi skupiskami ludzi lub gęstą siecią odbiorników radiowych również przekracza możliwości podniebnych reżyserów. Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale również one uniemożliwiają rozpoczęcie sesji. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, w zależności od dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.
20-03-21 07:14:04