Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Metody realizowania fotografii lotniczych

Zdjęcia lotnicze to ogólne określenie. Prawdę mówiąc nie ma jednoznacznej definicji określającej ten typ fotografii. Technicznie kwestię biorąc są to zdjęcia z powietrza pozyskane przy pomocy nie tylko satelity czy samolotu, płatowca ale też każdego innego urządzenia mogącego sfotografować ziemię z dużej odległości.


zdjęcie
Przyrządem takim może być np. paralotnia, sterowiec czy balon co jest tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie obowiązuje zakaz lotu ponad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu wykorzystany przy fotografowaniu miast czy miejsc trudno dostępnych dla aeroplanu. Za pomocą balonu możemy robić fotografie z wys. 5-150 m. nad ziemią. Aparat fotograficzny zawieszony pod balonem helowym sterowany jest zdalnie i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod każdym kątem . Wykonywane za pomocą balonu fotografie z powodzeniem da się łączyć tworząc panoramy. Taka sesja zdjęciowa (Polecamy fotografia rodzinna katowice maja pajączkowska) za pomocą balonu helowego czy też latawca może trwać w jednym miejscu do kilku godzin, dlatego jest to kapitalna metoda do fotografowania wszelakich imprez typu masowego.


Definicja fotografie lotnicze niejednokrotnie jest stosowane zamiennie z mianem zdjęć z perspektywy ptaka, co może wprowadzić w błąd, gdyż ten pierwszy typ zdjęć prezentuje obszar pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Natomiast ten drugi typ to fotografie robione pod skosem w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza robione są w wielu zamysłach, m.in. do
zdjęcie
zobrazowania zamierzanych inwestycji na tle zrealizowanych już budynków, ukazują sposób ukształtowania terenu, pomagają tworzyć różne mapy. Fotografuje się w taki sposób także przeróżne nieruchomości, dzielnice miast, domy, obiekty przemysłowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, zabytki, a nawet wykopaliska archeologiczne i wszelkie elementy krajobrazu naturalnego. Fotografie takie pomocne mogą okazać się podczas budowy bowiem możemy widzieć nie tylko działkę kupiony pod budowlę lecz również z pomocą zdjęć z powietrza możemy udokumentować szczegółowe etapy naszej budowy. Tego typu fotografią zajmują się specjalistyczne firmy fotograficzne. Nierzadko one same tworzą własne oktokoptery. Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od użytego nośnika i typu zlecenia.
22-06-06 12:04:03