Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się wokół siebie, żeby wskazać”wyliczyć co najmniej kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz bardzo istotna.


Sprężyny
A kanapa? Naturalnie, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego czasu znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są komfortowe i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy pod samochód, albo pod maskę bez problemu, gołym okiem dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny
Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe - czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Są także sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można zakupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - można kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
22-12-14 07:07:04