Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się wokół siebie, żeby wskazać”wyliczyć co najmniej kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz bardzo istotna.
Sprężyny
A kanapa? Naturalnie, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego czasu znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są komfortowe i wytrzymałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy pod samochód, albo pod maskę bez problemu, gołym okiem dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Może zainteresują ciebie także

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Sprężyny
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny są w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko porozglądać się dookoła, żeby wymienić choćby parę rzeczy, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Chociażby w ramach rozrywki możemy zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny.


Sprężyny
Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe - czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Są także sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można zakupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - można kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko wokół.

Niezbędny jest Ci link do wpisu (http://eckert.com.pl/pl/technologies/79,ciecie-wodne.html)? Nie martw się. W naszym kolejnym artykule znajdziesz to, czego poszukujesz. Namawiamy!

Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
20-09-14 07:21:08