Sprężyny są dookoła

Sprężyny
Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są w całym naszym domu? Trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie, żeby wymienić co najmniej parę rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle ważna.

A kanapa? To pewne, że, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w kręgosłup przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtych lat znacznie i dziś kanapy i materace na sprężynach są komfortowe i trwałe i nie musimy się obawiać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.

Może zainteresują ciebie także

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Sprężyny
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się wokół siebie, aby wymienić przynajmniej parę rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle istotna.


Całkiem sporo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy pod samochód, albo pod maskę z łatwością, od razu dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny
Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - to znaczy takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami.

Jeśli zainteresowało Cię to zagadnienie, to obejrzyj więcej tutaj (https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-58-Limitowany-ROZOWY-SLEEVE-LANYARD/62), a na pewno zdobędziesz wiele fascynujących danych na ten wątek.

Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku możemy zakupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
22-03-08 07:04:19