Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Sprężyny
Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny są wszędzie? Trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie, żeby wymienić co najmniej kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, ale bardzo ważna.

A tapczan? Oczywiście, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny wbijające się w plecy przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja (zobacz płaszcze chłodzące) sprężyn poszła do przodu od tamtych lat znacznie i teraz kanapy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn można odszukać w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy pod samochód, albo pod maskę bez problemu, od razu zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny
Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - czyli te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, trzeba naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić także sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Może zainteresują ciebie także

Jak zająć dziecko w deszczowy dzień? Sprężyną!

Sprężyny
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się wokół siebie, aby wymienić przynajmniej parę rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle istotna.


Choćby dla zabawy warto zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn.

Taki artykuł opisuje niezwykle ciekawe tematy, więc jeżeli masz ochotę poznać omawiany temat bliżej, przeczytaj również to opracowanie.

Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku możemy zakupić bardzo długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała - możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
20-11-03 22:22:04