Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Jak kiedyś kowal tworzył przedmioty z metalu, a jak obecnie radzimy sobie z analogicznym przedsięwzięciem

Przed paroma wiekami wytwarzanie przedmiotów powszedniego użytku zajmowało wiele czasu. Wszystko z tego powodu, że większość prac wykonywano ręcznie i na niedużą skalę. Powyższe zdanie można również odnieść do dóbr projektowanych, a następnie produkowanych przez kowali. Ich profesja bywa kojarzona nade wszystko z podkowami, ale ten rzemieślnik tworzył wiele innych przedmiotów, często również tych filigranowych.
druk 3d
Kowal musiał charakteryzować się tak pracowitością oraz oryginalnym sposobem myślenia, jak i siłą fizyczną. Dość duże znaczenie miała też odporność na wysokie temperatury, gdyż trzeba było cały dzień, nawet w trakcie skwaru, stać przy gorącym piecu i z całej siły uderzać w materiał położony na kowadle. Bądź co bądź, konkretny towar powstawał bez użycia urządzeń, a wspominany tutaj robotnik po całym dniu forsownej pracy marzył chyba jedynie o obfitej kolacji i śnie aż do bladego świtu.

W poprzednim ustępie położyliśmy akcent na trud pracy, którą był zmuszony wykonać człowiek. Dzisiaj dużo się zmieniło i dłonie robotnika zastąpiły specjalistyczne urządzenia wspomagane przez aplikacje komputerowe. Zmieniła się także sama technika produkowania przedmiotów z metalu - najnowocześniejszym i coraz bardziej znanym sposobem jest drukowanie w technologii 3D. Dzięki niej możemy wytwarzać nawet detale, które przecież powinny być wykonane bardzo starannie.


Może zainteresują ciebie także

Co robi elektronik?

światło
Elektronik jest to osoba odpowiedzialna za reperację rozmaitego typu elektronicznych urządzeń, ich instalację a także konserwację.


Elektronik zajmuje się więc oprzyrządowaniem oraz jego oprogramowaniem w zakładach produkcyjnych albo usługowych (w tym ostatnim przypadku elektronik wyrusza do klientów w celu naprawy przyrządów w ich mieszkaniach).


Drukarka 3d do metalu może wytworzyć każdy przedmiot, który wcześniej został zaprojektowany w programie komputerowym - . Podczas procesu drukowania używa się drobinek metalu, które maszyna nakłada warstwa po warstwie. To jednak dopiero początek - gotowe wyroby
druk 3d
trzeba jeszcze poddać właściwej obróbce, żeby można było je sprzedać. Tak czy owak, taki system z pewnością będzie doskonalony, zatem w w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rewolucji. Wydaje się jednak, że niełatwo będzie zastąpić pracę rąk ludzkich i kreatywność pomysłodawców.

Przecież każda drukarka (niszczarka do odpadów) 3d do metalu, żeby bezusterkowo funkcjonować, musi być sterowana przez pracownika, który odbył stosowne szkolenia lub już wcześniej nabył doświadczenie. I identycznie jak w osiemnastowiecznej kuźni, tak i współczesnym ośrodku naukowym przyda się duży zapał do pracy oraz otwartość na nietuzinkowe pomysły.
19-01-10 07:24:01