Wszystko co warto wiedzieć w temacie rozproszonego przetwarzania danych

Od jakiegoś czasu trwają prace mające na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on tańszy od do tej pory wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego niezwykłe możliwości obliczeniowe będzie on niezbędny w kryptografii i przetwarzaniu danych.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Wcześniej do tych operacji wykorzystywano bardzo drogie superkomputery, technologia (więcej w portalu http://rfid.zone/zastosowania-rfid/) narzuca jednak pewne ograniczenia na takie maszyny. Skomplikowane kalkulacje w dalszym ciągu zajmują tego typu maszynom długie lata. Ostatnio opracowano niezwykły sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w takiej sytuacji podzielone między uczestniczące w projekcie komputery, a całość informacji jest kompilowana w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to możliwość zrzeszania w sieci zaawansowanych maszyn, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy tradycyjnych, stacjonarnych komputerów. Uczestnikom projektów badawczych zostają rozesłane zestawy danych, które ich komputery przetwarzają, później przetworzone informacje są wysyłane na inny serwer, na którym się je łączy. Szkoły wyższe i stowarzyszenia uniwersyteckie namawiają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w projektach badawczych.

Może zainteresują ciebie także

Jak w rzeczywistości gwarantuje się ochronę dostępu do danych niejawnych?

Nature
Czy wiesz, że nawet cywilny pracownik policji ma obowiązek podpisać dokument zakazujący mu ujawniania przekazanych na obszarze komisariatu danych? Ponadto istnieje szczególna ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji tajnych, jaka m.in. reguluje sprawy prawne powiązane z tego typu informacjami.


Time sheet
Oprogramowanie kierujące całą operacją jest do pobrania darmowo w internecie, należy jedynie wpisać w wyszukiwarkę frazę „cloud computing”, żeby zdobyć dokładne wiadomości. Obecnie trwające projekty dotyczą głównie spraw dotyczących nauk ścisłych. Uczestnik za wzięcie udziału w programie dostaje wirtualne punkty i jest na bieżąco informowany o postępie projektu badawczego.

Komercyjne zastosowanie chmury

Przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży IT bardzo szybko znalazły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to w dużej mierze programów graficznych i edytorskich. Zamiast tego stworzono usługę abonamentową, która opiera się na wykorzystywaniu oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem programów jest bowiem opłacalny finansowo dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.
22-07-11 07:02:06