Kierunek w sztuce i designie seryjnym

Mimo, że art deco, jako kierunek w sztuce rozwinęło się w wielu krajach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. Uznaje się, że właśnie w tamtym miejscu funkcjonowali pionierscy przedstawiciele ruchu i powstawały niezwykle interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą sferę życia człowieka. Nurt ten przeważał zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie przemysłowym, dekoracji wnętrz i modzie.

Sztuka art deco charakteryzuje się w szczególności naturalnością i geometryzacją formy, kontrastową kolorystyką, łączeniem płaszczyzn, czerpaniem inspiracji z przeróżnych okresów.

obrazy w stylu art deco
Art Deco to nurt o wielu twarzach - kliknij. Wyzwolone kobiety, eleganckie transatlantyki, duże metropolie, doskonałe drapacze chmur. Era przepychu, wyszukanej wytworności i szaleńczej rozrywki. Epoka Art Deco, nurt międzywojnia opanował cały świat i wszelkie sfery rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, ozdoby (sprawdź też worek mikołaja) wnętrz, modę, obraz filmowy i fotografie. Był to okres wielkich przemian technologicznych, publicznych i politycznych. Okres dużych kontrastów i widm złowrogich. W tym okresie, masową produkcję i konsumpcję wspomogły perfekcyjne strategie promocyjne. Od majętnej panny dekorującej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chciał posiadać modne najnowocześniejsze przedmioty. Geometryczna prostata, wytworność form i oszczędny motyw zdobniczy, to znaki epoki. Dbano o wszelki detal, a każdy wzór dopieszczano do doskonałości. W Polsce natchnieniem dla sztuki ozdobnej Art Deco, była sztuka współczesna, którą łączono z tradycją klasyczną i ojczystą.

art deco
Polskie Art Deco niezwykły, narodowy kierunek zawdzięczał inspiracji zapożyczanej ze sztuki ludowej. Do sukcesu polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich dzieła charakteryzowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością zdobień, oraz bogactwem bodźców ornamentalnych, takich jak zygzakowate, konkretnie nacinane jodełki, przeobrażające się w biegi trójkątów, rombów i trapezów, również kryształowe budowy użytkowane w dekoracji pomieszczeń.
21-12-27 07:06:05