Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk powstaje poprzez wibracje powietrza wtłoczonego do przestrzeni rezonansowej. Potoczny podział opisuje aerofony jako instrumenty dęte a następnie dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie ciekawym przykładem mogą być melodyki.


klarnet
Klarnety należą do grupy instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Są przypisane do tej samej grupy co saksofon. Klarnety rozróżnia się pod kątem tzw.

Aktualnie dostęp do najnowszych danych jest bardzo ważny, więc sprawdź wpis z witryny (chemiana100procent.pl/kategoria/kursy-z-chemii/), ponieważ traktuje on o zbliżonej tematyce.

stopliwości, to znaczy możliwości komponowania się odcienia dźwięków danego klarnetu z barwą pozostałych instrumentów orkiestry.


Klarnet składa się z okrągłej, drewnianej rury z otworami zamykanymi klapkami i dzieli się na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny oraz dolny i czara głosowa. Przechowuje się je i nosi w etui oddzielnie następnie składa ze sobą dopiero do grania. Klarnety docelowo wcielono w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. Dzisiaj modne stały się głównie wśród wykonawców jazzowych i w muzyce klezmerskiej.

Oboje zalicza się do identycznej grupy, ale są instrumentami dwustroikowymi. Są to dłuższe, nieco rozszerzone rurki zakończone lejkowatym wylotem. Otwory również zatykane są klapamis. Oboje pojawiły się od XVIIw. i do dziś są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje są zwykle stosowane w partiach solowych, równie chętnie sięga się do nich układając muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaklasyfikowanymi do rodziny rogów i podobnymi do trąbek. Zostały stworzone poprzez zmodyfikowanie starego rogu pocztowego a w tej współczesnej postaci są znane od początku XIXw. Obecnie dęte klarnety popularne są przede wszystkim w orkiestrze dętej. Korzystają z nich także klasycy jazzowi. Interesującymi instrumentami są też melodyki. Nazywane są również melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające dzisiejszy keyboard. Miewają zwykle koło 20-35 przycisków i ustnik. Brzmią podobnie jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie porównaj najlepsze ceny na naszej stronie: saksofony.
22-01-08 07:03:16