Na czym polega przetrzymywanie plików, w tak zwanej chmurze? Jak to wygląda oraz czy ma sens tak przechowywać pliki?

Ostatnimi czasy wciąż bardziej powszechne stają się sprytne rozwiązania technologiczne, które mają wpływ na lepsze życie wszystkich. Bardzo odnosi się to do działalności firm, dzięki czemu mogą one prezentować coraz lepsze usługi. Jednym z bardziej poznanych w ostatnich czasach zjawisk jest tak zwany cloud computing. To aplikacje, lecz także infrastruktura it, są dostarczane w formie usługi internetowej przy zastosowaniu elastycznego modelu finansowego. Chmura ta dostarcza w związku z tym rozwiązań, dzięki jakim firma ma ciągłą możliwość dostosowywania technologii i narzędzi do aktualnych potrzeb.


Pojęcie “chmury” to oczywiście metafora, jaka odnosi się do architektury proponowanych na takiej zasadzie usług. Obliczenia nie mają miejsca na ekranie monitora użytkownika, są natomiast stale obsługiwane przez całą masę serwerów, jakie znajdują się w serwerowni dostawcy (TVK - telewizja wrocław) usługi, czyli providera. Również na nich zainstalowane jest oprogramowanie, a użytkownik widzi tylko jego interfejs.

cloud commputing
Na zestaw usług cloud computing, z których korzysta mogą się składać różnego rodzaju serwery oferowane przez jedną albo różne firmy, często jednak utrzymujące kontakt ze sobą w pewnym stopniu. Trochę w większym stopniu “chmura” ulega rozproszeniu jeśli chodzi o komputery osób, na jakich nie są przetrzymywane dane, lecz przez jaki zapewniony jest do nich dostęp. Tak wiec jak chcemy pokazać to graficznie, tego rodzaju sposób połączeń, to rzeczywiście wyjdzie nam coś przypominającego chmurę. W ten sposób też możemy pokazać cały internet. Tego typu idea udostępniania programów oraz usług nie jest nowa, gdyż sięga tak naprawdę pierwszych początków informatyzacji. W tamtym czasie wszelkie obliczenia robione były na jednostkach centralnych.


Do wprowadzenia i odczytu danych wykorzystywano stacje robocze, czyli terminale pozbawione często jakiejś większej mocy obliczeniowej. Kilkadziesiąt lat potem, kiedy komputery zrobiły się powszechniejsze, to najbardziej względy finansów oraz zorganizowania pracy skłoniły użytkowników i usługodawców do zwrócenia się ku staremu modelowi. Obecnie pliki w chmurze są na tyle popularne, że używa ich coraz więcej przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Tak naprawdę trudno sobie to wyobrazić inaczej, a to tylko początek rozwoju przedstawionej tu technologii.
23-02-14 09:30:06