Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Kupujemy obiektyw dla początkujących – na co warto zwracać uwagę?

Obiektywy to bardzo ważne składowe aparatu . Jeśli będzie miał niską jakość, wtedy nawet doskonała matryca aparatu nie zapewni właściwej jakości zdjęcia. Jakie parametry obiektywu należy wziąć pod uwagę planując zakup fajnego na początek obiektywu? Przez zły obiektyw obiektyw ma marne właściwości, wówczas podczas wykonywania zdjęć aparatem z dobrą matrycą możemy utracić mnóstwo wartościowych informacji. Planując kupno pierwszego obiektywu do aparatu fotograficznego warto zwrócić uwagę na parametr ogniskowej i jakie ma właściwości. W ogniskowej - jak nazwa wskazuje, skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.
Obiektyw makro
Wartość takiej ogniskowej podaje się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa tym bliżej matrycy znajduje się ognisko. To także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może uchwycić w zdjęciu. Inaczej jest w przypadku dużych wartości ogniskowej. Wówczas kąt kadru jest węższy, a przybliżenie większe.

Funkcje oraz rodzaj ogniskowej łatwo poznać po nazewnictwie typów obiektywów i przeznaczenie typów obiektywów. Dla obiektywów szerokokątnych wartość ogniskowej wynosi mniej niż 50 mm, standardowe obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, a teleobiektywy powyżej 80 mm. Drugim z parametrów istotnych przy zakupie obiektywu jest jasność. Im niższa, tym lepiej.

Standardowym obiektywem lub szerokokątnym dobrze jest fotografować większe sceny. Do fotografowania małych lub szczegółowych elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć należy użyć obiektywów długoogniskowych.

Pośród chętnie kupowanych obiektywów wymienia się jeszcze „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest połączony z aparatem i nie posiada fascynujących parametrów.


Może zainteresują ciebie także

Obiektywy Sigma - parametry i przeznaczenie

obiektyw
Każdy amator fotografii cyfrowej poszukuje optymalnego obiektywu do swojego aparatu. Każdy wykwalifikowany fotograf ma jednak świadomość, że taki urządzenie nie istnieje. Optyka ma swoje ograniczenia, których nie można w żaden sposób uniknąć. Specjalistyczne urządzenia gwarantują dobrą jakość obrazu, nie są to jednak obiektywy uniwersalne. Teleobiektywy służą do fotografowania dalekich obiektów, są więc stosowane przez dziennikarzy czy fotografów kosmosu. Optyka stałoogniskowa natomiast odznacza się znakomitą jakością obrazu, ale z uwagi na niemożność natychmiastowej zmiany kadru, wykorzystuje się ją głównie w warunkach studyjnych.

Jaki obiektyw wybrać?

Zdjęcie w technice rybie oko
Wśród polecanych marek firmę Sigma, posiada je każdy profesjonalny sklep fotograficzny (odwiedź). Sigma ma bogaty asortyment - oferuje w sprzedaży obiektywy w ponad 40 rodzajach, dla najróżniejszych typów aparatów, np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych popularnych marek - Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.
18-06-22 14:27:02