Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Czym pokierować się przy zakupie aparatu cyfrowego? - wskazówki

Zakup cyfrowego aparatu wbrew pozorom wcale nie jest prostą sprawą. Gdy wchodzimy do marketu i widzimy całą ścianę pełną wyposażenia fotograficznego rozmaitych producentów, nie trudno o zawrót głowy. Czym zatem pokierować się przy doborze cyfrówki? Gdy spytamy znajomych który aparat fotograficzny powinniśmy nabyć, jedni odpowiedzą, iż taki który ma dużo megapixeli, drudzy, że taki który ma duży zoom , pozostali, iż taki który ma dobrą baterię lub lampę błyskową.


fotograf w akcji
Pojawią się takie pojęcia jak matryca lub dźwiękowe systemy ostrzegawcze migawka, które amatorom nie mówią zbyt dużo. Gdy zapytamy sprzedawcę w markecie fotograficznym o wskazówkę, odpowie zwykle „to zależy co Państwo będą fotografować”, ale przecież aparat, jaki pragniemy zakupić, ma robić fotki wszystkiego co nas zainteresuje. Pierwszą sprawą jaką musimy ustalić jest suma, którą możemy przeznaczyć na ekwipunek fotograficzny. Umotywowanie doboru najprostszego aparatu "bo ja jedynie w wakacje czasem popstrykam" bardzo prędko okazuje się nieaktualne.

Po krótkim czasie od obejrzenia pierwszych zrobionych zdjęć poczniemy ubolewać, iż nie wydaliśmy na sprzęt o kilkaset złotych drożej. Gdy ustalimy przedział cenowy oraz rodzaj aparatu, nadchodzi czas zaznajomienia się z ofertą wytwórców. W tym celu trzeba zobaczyć modele, które spełniają nasze warunki. Na co jednak kierować szczególną uwagę? Najczęściej spotykanym błędem wśród osób zainteresowanych kupowaniem oprzyrządowania fotograficznego bywa „ufność w megapixele”. Warto jednakże wiedzieć, iż dla zwykłego użytkownika, użytkującego aparat cyfrowy do typowych przeznaczeń, ilość megapixeli praktycznie nie ma znaczenia i można brać pod uwagę standardowe aparaty ze Szczecina - Sigma Pro-Centrum.


Do zamiarów amatorskich w zupełności wystarczą 4 megapiksele. Można z tychże plików wydrukować zdjęcia o formacie 10x15 cm czy 13x18 cm. Dużo ważniejszą rzeczą będzie fizyczna pojemność matrycy, czyli przestrzeń, na której te piksele są „poupychane” jak też jakość optyki. Japońscy fabrykanci lustrzanek panują pośród najważniejszych marek aparatów . Aparaty firmy Sigma dostępne w wielu sklepach to aparaty warte uwagi. Jeśli idzie o Szczecin dostępne są one w większości sklepów ze sprzętem fotograficznym.
22-01-11 07:11:03