Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Co w pracowni znać powinieneś, a o czymże się milczy? Zobacz!

Niewielu spośród nas ma świadomość, jak zaawansowane technologicznie są w tym momencie pracownie, w których przechowywane są np. fragmenty tkanek człowieka lub przeprowadzane są testy nad kosmetykami czy lekami.


monitoring


Może zainteresują ciebie także

Co sprawia, że w Łodzi coraz większym zainteresowaniem wyróżniają się drukarki laserowe?

drukarki
Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu był zmuszony lub miał potrzebę wydrukowania jakiegoś tekstu lub pliku. Wielu z nabywców notebooków planuje wtenczas albo skorzystać z fachowego punktu ksero, gdzie też realizuje się druk plików, albo planuje kupić swoją prywatną drukarkę. W sytuacji tej drugiej grupy coraz to większym zainteresowaniem cieszą się drukarki laserowe. Dzięki nabyciu i użyciu takiego sprzętu praca staje się jeszcze tańsza i szybsza. Tego rodzaju drukarki podołają zrobić kilkanaście skończonych kartek w ciągu minuty.


Należałoby sobie uprzytomnić, że laboratorium to nie jedynie wykonane ze szkła probówki i przyrządy, a funkcjonujące tam postaci muszą mieć obycie nie tylko w dziedzinie chemii czy mikrobiologii.


technologia


Jednym z fundamentalnych elementów używanych w takich placówkach jest ciekły azot. Ze względu na jego małą temperaturę wrzenia ( -195,8 st. C!) jest doskonały do chłodzenia preparatów lub jako czynnik termostatyczny. Takowa temperatura znaczy jednak, że do gromadzenia go konieczne są specjalne naczynia. Zbiornik na ciekły azot nazywany jest niekiedy także zbiornikiem Dewara (od nazwiska jego konstruktora) - polecana strona. Pojemniki takie są skonstruowane z metalu i zaopatrzone w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające. Lepiej nie myśleć, co by się stało, gdyby PRacownik laboratorium puścił na siebie znaczną miarę takiej substancji. Płynny azot jest oczywiście stosowany w lecznictwie np. do wymrażania zmian chorobowych na skórze, jednak zawsze odbywa się to pod ścisłą pieczą. Niekontrolowany wypływ LN2 może być niesłychanie niebezpieczny.


Poza takimi pojemnikami pracownia musi dysponować także przeróżnymi urządzeniami, pozwalającymi dostosowywać przykładowo napięcie elektryczne. W tym celu przydaje się autotransformator, który pozwala np. zredukować napięcie z sieci zasilania i zaadaptować je do wymagań konkretnego sprzętu - link do autotransformatora.


Ma to wyjątkowe znaczenie, jeśli laboratorium działa na sprzęcie z Ameryki, który czasami wymaga takich przemian.


Łatwo zobaczyć, że, pracownik laboratorium medycznego ma mieć sporą wiedzę nie wyłącznie ze swojego poletka, lecz także z innych nauk przyrodniczych.
17-08-18 06:30:50