Jak zakupić najbardziej właściwy
obiektyw? W tym celu trzeba pamiętać o kilku wytycznych, dzięki czemu jest szansa, iż nasz zakup będzie bardzo udany. Jeśli chcemy zakupić obiektyw o najwyższych parametrach optycznych, należy unikać zoomów o dość znacznym zakresie, są to tego typu, które pokrywają swoim zakresem dość szeroki kąt oraz tele. Pamiętajmy, że fizyki oraz optyki nie da się oszukać, im więc większy zakres zapewniony przez zoom, tym bardziej znaczne kompromisy projektowe, na jakie się trzeba zdecydować. Mocno polecane są obiektywy stałoogniskowe, np. Sigma 50/1.4, gdyż zmuszają do bardziej przemyślanego kadrowania, często są także lepsze pod względem parametrów optycznych.
Powinniśmy jednak pamiętać o pewnych kwestiach, czyli, że na przykład bardziej stare konstrukcje nie są dobrze przystosowane do wymagań matryc, które stosowane są w cyfrowych aparatach. Tak więc rzeczywiście dobry obiektyw z okresu analogowego nie będzie dawał tak samo świetnych wyników, jak będzie podczepiony do cyfrowego body. Najlepiej kupować zoomy o tak zwanym “jednym zakresie, czyli danego rodzaju, jak Sigma s 150-600, podobnie najlepiej szukać zoomów rzeczywiście jasnych, czyli f2.8-4 - .
Obiektywy cenionych produkcji, które na naszym rynku zostały wprowadzone już dawno i mogą poszczycić coraz większym uznaniem i popularnością wśród klientów, mogą zaproponować porażająco duży wybór różnych modeli. Dobrej jakości sigma 10-20, dzięki której istnieje szansa wykonania znakomitej jakości fotografii nawet aparatem bezlusterkowym. Fotografowie stawiają na
obiektyw sigma 70-200, jaki dostępny jest w niezwykle dobrej cenie w sklepach firmowych na terenie całego kraju.
Jasność zooma nie będzie decydowała bezpośrednio o jego jakości optycznej, ale o walorach praktycznych. Rzeczywiście jasne
zoomy mocno wpływają na ulepszenie pracy systemu ustawienia ostrości. Co więcej, obiektyw jest najbardziej profesjonalny optycznie, jak zamknie się go o dwie przysłony do maksymalnego otworu, który zapewnia. Jak mamy taką możliwość, to zawsze najlepiej wybrać obiektywy z wbudowanym silnikiem typu USM czy HSM.