Menu strony
pphoto
lullabysart
aparaty cyfrowe

Czy prosto założyć winnicę? Jak to jesteśmy w stanie zrobić? Czy to tak naprawdę do zrobienia?

Pamięta to każdy z nas, że jeszcze pewien czas temu rodzime wino kojarzyło się niezbyt pozytywnie. Bardziej były to skojarzenia taniego wina niż lepszego trunku. Na szczęście aktualnie jest całkowicie inaczej, a winiarstwo w naszym kraju przeżywa najprawdziwszą drugą młodość. Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej winnicy. Czy warto i czy to w ogóle możliwe?

Winiarnia winnica
Największa ilość winnic w Polsce jest na południu Polski. Szczególnie są to województwa takie jak małopolskie, podkarpackie i lubuskie. W wielu z nich tradycja winiarstwa sięga zamierzchłych czasów. Nie znaczy to jednak, iż nie ma winnic w pozostałych miejscach w Polsce. Dobrym przykładem winiarnia Wrocław. Uprawa winorośli wymaga specjalnych warunków, odpowiedniego nasłonecznienia. Stąd też, niezwykle istotną kwestią podczas zakładania winnicy jest najlepiej zlokalizowana działka. Najbardziej dopasowaną lokalizacją jest ziemia trochę pochylona w kierunku południowym, która jest położona nie wyżej niż 350 metrów n.p.m.

Najlepiej jeśli taka działka jest także osłonięta od zachodu, ponieważ jest wtedy bardziej odpowiednio chroniona przed wiatrem oraz burzami. Najlepsza gleba jest gliniasta, na pewno zaś nie można zakładać winnicy na terenach podmokłych. Glebę pod winnicę musimy bardzo właściwie przygotować. Ziemia tak więc musi być nawożona wapnem a także obornikiem. Winorośl akceptuje glebę wzbogaconą w azot.


Może zainteresują ciebie także

Wina z Włoch są drugie na globie

Nie trzeba być pasjonatem wina, by potrafić wymienić takie nazwy jak na przykład Chianti, Marsala bądź Bardolino. Te wina włoskie to jedne z najbardziej popularnych i docenianych win na świecie. Nic w tym szczególnego. Włochy należą do najstarszych rejonów, zajmujących się uprawą winorośli.
Żeby nie dokonywać zbytnio kosztownych błędów najbardziej korzystnie w dziedzinie zakładania winnicy odezwać się do doenologa. Można też zapytać się o radę właścicieli już działających winnic. Dzięki poradom znawców możemy uniknąć jakichś początkowych błędów, a co więcej powiększyć szansę, iż nasze wino będzie rzeczywiście jakościowym trunkiem.

Niezwykle istotną czynnością jest dobór najlepszych sadzonek oraz odmian winogronu. W naszym klimacie na pewno najlepiej pasują odmiany odporne na chłód, jak Bianca czy Seyval Blanc. Są wytrzymałe na różnorodne, czasami bardzo złe warunki atmosferyczne. Pamiętając o tych podstawach można być pewnym, iż nasza inicjatywa może rzeczywiście się udać, nasze wino będzie smaczne, a klienci będą polecać naszą markę jako godną polecenia.
18-08-29 14:36:02